top of page
4. Ankara Evde Sağlık Hastalarında Beslenme Sempozyumu

Yer: Dafne Otel / ANKARA

Tarih: 29 Eylül 2016 - Perşembe

Saat: 09:00

Adres: Dafne Otel - Karakusunlar Mah. 1545. Sk. No: 7 06530 Balgat ANKARA

 

Sempozyuma Katılım Ücretsizdir.

​​

Sempozyum Katılım Şartları

Doktor

Diyetisyen

Hemşire

Ebe

Sağlık memuru

Yaşlı bakım teknisyeni / teknikeri

Evde bakım teknisyeni / teknikeri

Engelli bakım teknisyeni / teknikeri

Evde sağlık çalışanları

Yoğun bakım çalışanları

Geriatri çalışanları

​Sempozyum Başkanı

Prof. Dr. Ahmet Çınar YASTI

Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Fatma Meriç YILMAZ

Prof. Dr. Öner ODABAŞ

Doç. Dr. Furkan Erol KARABEKMEZ

Doç. Dr. Halil İbrahim YAKUT

Doç. Dr. Ahmet Yağmur BAŞ

Doç. Dr. Mutlu DOĞANAY

Doç. Dr. Çetin KAYMAK

Doç. Dr. Barış YILMAZ

Yrd. Doç. Dr. İ. Tayfun ŞAHİNER

Op. Dr. Fatih GÖKSEL

Op. Dr. Orhan KOÇ

Uzm. Dr. Gazi ALATAŞ

Dr. S. Rahmi ACAR

Dr. Emre YATMAN

Dr. Selim BAĞLI

Çiler ASLANALP

Emre BALCI

Fatıma ŞAHİN

Pırıl TUNCAY

Mine TUNÇEL

Sümeyra KAYA

Derya KARAKAYA

Orhan KARAGÖZ

Banu SÜZEN

Özlem TAMER

Sempozyum Hakkında

       Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonumuz (SADEFE) çatısı altında EVSAD, KRİTİK BAKIM DERNEĞİ ve PASHİDER tarafından Ankara’da 4.’sü düzenlenen Evde Sağlık Hastalarında Beslenme Sempozyumu tamamlanmıştır. T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Baha ÖĞÜTKEN destek mesajı gönderdiği sempozyumumuz Kamu Hastaneleri Kurum Başkan’ımız Sayın Prof. Dr. Alper CİHAN’ın açılış konuşmaları ile başladı. Federasyon Başkanımız Sayın Doç. Dr. Ahmet Yağmur BAŞ tarafından konunun öneminin altının çizilmesini takiben toplamda 200 katılımcının bulunduğu sempozyumda, beslenme ile ilgili güncel yaklaşımlar tartışılarak paydaşlar ile interaktif sonuçlar sağlandı. Ayrıca, bu hususların özellikle “evde sağlık” odaklı detaylandırıldığı oturumlar Ankara 1. Bölge Tıbbı Hizmetler Başkanı Sayın Prof. Dr. Öner ODABAŞ, Ankara 2. Bölge Genel Sekreteri Doç. Dr. Furkan Erol KARABEKMEZ ve 3. Bölge Genel Sekreterimiz Sayın Doç. Dr. Halil İbrahim YAKUT Başkanlıklarında gerçekleştirilerek pratik uygulamalara yönelik güçlü eldeler sağlandı. Sunu sonralarında ve aralarda hararetli tartışmaların sergilendiği sempozyum, geç saatlere sarkmasına rağmen, katılımcılar tarafından da son dakikasına değin aktif fikir alışverişleri ve deneyim paylaşımları ile devam ettirildi.

       Sahada beslenme üzerine aktif çalışmaları bulunan değerli konuşmacıların güncel bilgiler yanında pratik klinik tecrübelerini paylaşmaları, sempozyuma ayrı bir dinamizm sağlamış oldu. Doğrular yanında doğru bilinen yanlışların açık yüreklilikle tartışılması, sık rastlanan hataların nasıl düzeltilebileceği konularına da ışık tutmuş oldu.

Sağlıklı kalmak ve hastalık hallerinde de optimum sağlık seviyesinin ivedilikle kazanılması anlamında tarih boyunca üzerinde durulan beslenme desteği ve tedavisi başlıklarına gönül verenlerin buluşmasına, ilintili sektör çalışanları da destek sağlamışlardır.

      Bölge Tıbbi Başkanı Sayın Prof. Dr. Öner ODABAŞ başkanlığında yapılan ürün seçimi ve değişimi konuları detayları ile tartışılarak sık tekrarlanan hatalar üzerinde duruldu. Ürün değişimini zorlayan hususların belirtildiği oturumda gereksiz ürün değişimleri de ortaya konularak sık rastlanan ishal durumlarında yapılması gerekenler interaktif katılımla benimsendi.

Sempozyum süresinin fazlaca aşılması nedeniyle kesilen son oturum tartışma konuları not edilerek, bir sonraki toplantıda üzerinde durulması gereken konular olarak belirlendi.

     Sonuçta, geniş bir katılım ile beslenme konusunda güncel yaklaşımların tartışıldığı, doğru bilinen yanlışların vurgulanarak pratik çözümlerin araştırıldığı sempozyum, bu hususlarda henüz üzerinde mutabakat sağlanmış bir düzenlenmenin bulunmadığı da not edilerek nihayete erdirildi. Sempozyum sonucunda; doğru bilinen yanlışların vurgulanmasıyla birlikte sık rastlanan sorunların pratik çözümlerine odaklanan bir sempozyum ihtiyacı yanında, standartların belirlendiği ve üzerinde fikir birliği sağlanmış düzenlemelere ihtiyaç olduğu düzenleyici derneklerimiz tarafından ev ödevi olarak not edildi.

Sempozyum çıktılarının ev ödevi olarak çalışmalısı sonrasında düzenlenecek yeni bilimsel toplantılarda buluşabilmek dilekleriyle biten sempozyumun interaktif katılım sağlayan katılımcılarına, varlıkları ile değerli katkılarını sergileyen sektör temsilcilerine, güncel bilgileri ve deneyimlerini paylaşan değerli konuşmacılarına ve sempozyumun aksaksız tamamlanmasını sağlayan gölgedeki Saygıdeğer dernek çalışanlarına teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

 

Doç. Dr. Ahmet Yağmur BAŞ - SADEFE Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Ahmet Çınar YASTI - SADEFE Yönetim Kurulu Üyesi

bottom of page